
Українські катери патрулюють Чорне море, щоб акваторія була безпечною для проходу вантажних суден.
Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН Наталії Нагорної.
Командир катеру каже — ми на морській передовій. Завдання катера — зробити так, щоб ця акваторія була максимально безпечною для вантажних суден. Раніше це судно було на службі американської берегової охорони — катер типу «Айленд», швидкохідний, уже шостий рік у цих водах.
Данило видивляється на поверхні води міни, а під час повітряних тривог — “Шахеди”. Він каже — тут, у морі, почувається навіть безпечніше, ніж у місті — навіть тоді, коли великі ворожі дрони вибухають неподалік. Безпосередньо збиттям ворожих цілей займається Денис. Він одесит і вже 3,5 року ходить у море на бойові виходи. Спочатку був зв’язківцем, але його справжня пристрасть — його зенітка.
“Це зенітна система U-2M3 з кулеметами PM-110. Це стара, але дуже ефективна зброя”, — каже він.
У ніч перед нашим спільним патрулюванням він майже не спав і у шторм намагався збити “Шахеди”, які масовано летіли на Одесу. На його рахунку вже не один збитий дрон, і про це він розповідає з захватом.
“У морі, на відстані 2,2 метра, я збив “Шахед”. Адреналін багато грав, і за допомогою командира він вказав на мене, бо в морі було дуже темно і він навряд чи бачив їх. Командир має радари, на якому він мене бачить, керує мною, каже мені відстань, як діяти, і дає команду відкрити вогонь”, — каже військовий.
Командир патрульного катера Михайло Бричкар море тут патрулює вже 6 років і за останні три морського перемир’я не бачив. Михайло пояснює — ворожі дрони по Одесі щоразу летять по-різному. Але останнім часом більше загроз не з повітря, а саме з води. Таким чином росіяни прокладають маршрути безекіпажними морськими дронами.
“Необхідно зрозуміти, що вони можуть знищити, наприклад, цивільний корабель, який перевозить зерно до Африки чи інших країн з одним кораблем”, — каже він.
Звісно, протистояти російським окупантам, які зазіхають на наше Чорне море, було б легше, якби мати більше таких катерів.
Американці мали розконсервувати, відремонтувати та відправити до України ще три такі катери. Михайло мав стежити за цим процесом як командир місії у США. Але Дональд Трамп майже одразу після інавгурації заморозив програму і надійшла команда — повернути місію до України.
Станом на зараз цей етап американської підтримки залишається законсервованим. Але попри все, українські військово-морські сили продовжують боронити Одесу, порти та продуктову безпеку світу.